Protetik Diş Tedavisi

Protetik dis hekimligi; dislerin sekil, form bozukluklarini ve dis eksikliklerinin teshisini, tedavi planlamasini, rehabilitasyonunu, oral fonksiyonlarin tamamlanmasini ve okluzyonun düzenlemesinin yani sira hastanin görüntüsünün ve estetiginin gelistirilmesinde etkili bir tedavi bilimidir.

Protetik yaklasim dört ana konudan olusmaktadir:
Tam Protezler: Agizdaki tüm dislerin kaybedilmesi sonucunda agza yapilan hareketli (takilip çikarilabilen) protezlerdir. Özel akriliklerden bir yapi üzerine yine akrilik veya porselenden yapilmis disler kullanilarak hazirlanir. Tam damak protezleri olarak da isimlendirilebilir.
Hareketli Bölümlü Protezler: Kismi dis eksikliginde yani dislerin bir kisminin kaybedilip bir kisminin agizda oldugu özel akrilik ve/veya metaller birlikte kullanilarak hazirlanan krose (kanca) adi verilen metal parçalari ile dise tutunmayi saglayan ve hastalarin istegine bagli olarak çikarilip takilabilen protezlerdir.
Implant: Dis ya da dislerin eksikliginde, dis kökü seklinde titanyumdan hazirlanmis ve çene kemigine küçük bir operasyon ile yerlestirilen suni dis kökleridir. Kemik ile özel bir bag olusturarak yerlestirildigi yere, hücresel olarak tutunur. Bu tutunma tamamlandiginda (2-6 ay) üst yapi dedigimiz protezi hazirlama islemine geçilir. Günümüzde implantlar tartismasiz olarak dogal dise en iyi alternatiflerdir.
Sabit Protezler (Kuron-Köprü) : Dissiz boslugun her iki tarafindaki destek dislerin belli oranlarda küçültülerek ve bu disler üzerine yapistirma yoluyla hazirlanan porselen ve/veya metalden yapilan restorasyonlardir.

Protetik Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi

Web Tasarım   sentez bilişim - web tasarım, web tasarım firması - www.sentezbilisim.com