Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

çocuk diş hekimliğiPedodonti (çocuk diş hekimliği) çocuklardaki daimi dişlenme dönemi (0-13 yaş) tamamlanıncaya kadar bu dönemdeki süt dişleri ve yeni süren daimi dişlerin oluşumunun tamamlamasını kontrol eden, ayrıca bu süreç içerisinde dişlerde oluşan problemlerin (çürük, travma veya anomaliler) tedavilerin yapan bilim dalıdır.

Süt dişleri çocuğunuzun beslenmesi açısından çok önemlidir. Özellikle ön dişler çocuğunuzun doğru konuşması ayrıca çocuğun piskolojisi ve görünümü açısından büyük önem taşımaktadır. Süt dişleri, daimi dişlerin rehberidir. Erken süt dişi kaybında, öncelikle oluşan çekim boşluğu kapanmaya başlayacak ve ardından alttan gelen daimi diş sürecek yer bulamayacaktır. Bu sebeple çocukta çapraşık dişlenme görülecektir. Bu sebeplerle süt dişleri hekim tarafından sıklıkla kontrol edilmeli ve gerekli tedaviler yaptırılmalıdır.

Süt dişlerindeki çürük oluşumunu ve dişlerin erken kaybını önlemek için çocuklara erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı aileler tarafından kazandırılmalıdır. Ayrıca flor uygulaması ve fissür örtücü gibi koruyucu ve önleyici tedavilerinde çocuğunuza uygulanmasında büyük fayda vardır.

Web Tasarım   sentez bilişim - web tasarım, web tasarım firması - www.sentezbilisim.com