Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu diş hekimliğiSüt dişleri ve bu dişleri takip eden karma diş dizisi dönemi, çocuk gelişiminin en aktif olduğu dönemdir. İlk süt dişi 6. ayda sürerken ve 6. yaştan itibaren süt dişleri yerilerini daimi dişlere bırakır. Bu oluşum 12 yaşa kadar devam eder.

Söz edilen bu dönemde koruyucu diş hekimliğinin rolü büyüktür. Erken süt dişi kaybında ileriki dönemde dişlerde çapraşıklık oluşma riski vardır ve bu şekildeki bir oluşum ortodontik tedavi gerektirecektir.

Süt dişleri, yapısı bakımından erken çürük oluşumuna yatkındır. Bu sebeple en fazla 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne başvurmayı gerektirir. Yapılan kontrollerde gerekli görüldüğü takdirde çürük eğilimde olan dişlerin direnci arttırmak için topikal flor uygulaması veya çürüğün oluşacağı bölgelerin flor içerikli bir madde ile kaplanması anlamına gelen ‘fissür sealent’ uygulaması yapılmaktadır.

Çocuklar için erken dönemde alınan önlemler, ileriki yaşlarda daha sağlıklı ve sorunsuz dişlere sahip olmaları için ilk aşamadır. Ergenlik dönemi ve sonrası için en önemli yaklaşım koruyucu tedavilerdir. Koruyucu tedavi yaklaşımı, kliniğimizde profesyonel ve üst düzey teknoloji ile yapılmaktadır. Sağlıklı dişler ve mutlu gülüşler dileriz.

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği


Web Tasarım   sentez bilişim - web tasarım, web tasarım firması - www.sentezbilisim.com