Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodontik tedavi (kanal tedavisi); çürük, periapikal lezyon veya travma sonucu dişteki sinir dokunun iltihaplanması veya nekroze olması sonucunda dişin kök kanallarındaki damar sinir paketinin çıkartılarak biouyumlu materyallerle doldurulması işlemidir. Bu işlem sayesinde dişi çekmek yerine dişin verdiği rahatsızlığı giderip dişin eskisi gibi fonksiyonel olarak kullanımını sağlamaktayız.

Kök-kanal tedavisi yapılmış dişin üzerini restorasyon materyalleri ile restore etmekteyiz. Kök-kanal tedavisi görmüş bir dişlerde streslere karşı dayanım azalmaktadır. Bu problemide gerekli görülürse kanal içerisine yerleştirilen ‘fiber post’ materyali ile çözmekteyiz.

Kanal tedavisi görmüş bir dişte ileriki dönemlerde dişin renginde koyulaşma gözlenebilir. Bunu sebebi kanal tedavili dişler dişin kendi içerisinde bulunan mikro kanallardaki suyunu kaybetmesidir. Bu şekilde gözlenen bir durumda’ Walking Bleaching’ veya ‘İntracoronal Bleaching’ olarak adlandırılan kuron içi beyazlatma yöntemi ile dişin rengini eski rengine döndürebilmekteyiz.Endodontik tedavi - kanal tedavisi

Teknolojinin gelişmesi ile kanal tedavisi daha efektif ve daha kısa sürelerde yapılmaktadır. Kanal tedavisi tek senasta bitebilirken, bazı durumlarda bu seanslar 2 veya 3’e çıkabilir. Bu durum tamamiyle dişin verdiği semptomlar ile alakalıdır.

Web Tasarım   sentez bilişim - web tasarım, web tasarım firması - www.sentezbilisim.com