Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisiİyi bir tedavi için yapılması gereken ilk yaklaşım semptomların belirlenmesidir. Hastanın verdiği bilgilere dayanarak semptomları öğrendikten sonra doğru teşhisi belirlemek için birçok yardımcı yönteme başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi radyolojik uygulamalardır.

Panoramik radyografi (ortopantomogram) diş çürükleri, çene kemiğindeki değişiklikler, diş apseleri, gömük dişler, çene kemiği ve dişteki kırıklar ile maksillar sinüslerin boyutlarını ve sinüsler ile ilgili problemleri 2 boyutlu olarak belirlemek için kullanılan yardımcı bir yöntemdir.

Panoramik radyografiyi görüntülemek için dijital ortamla uyumlu programlar kullanılmaktadır. Kliniğimizde kullandığımız program sayesinde çene kemiği içerisinde veya diş kökünde oluşan kistlerin boyutlarını belirleyebilirken bununla birlikte çene kemiğine yerleştirilmek istenen implantın boyutunu ve çapını, implant cerrahisi öncesinde belirleyebilmekteyiz. Bu teşhisler yapılacak olan tedavinin kalitesini ve hızını son derece arttırmaktadır.

Panoramik radyografilerde şüphe oluşturan bulgularda daha detaylı görüntü elde edebilmek için bölgesel radyografi tercih edilir. Bu radyografiler ‘periapikal radyografi’ olarak adlandırılır. Periapikal radyografi ile daha ayrıntılı, milimetrik radyografik görüntüler elde edilir.

Doğru tedavi yönteminin belirlenebilmesi için öncelikle semptomların incelenmesi ve ardından doğru teşhisin belirlenmesi gereklidir. Günümüzde doğru teşhisin belirlenmesi için faydalanılan yardımcı yöntemler içinde, biz hekimlere görsel açıdan en doğru bulguları veren yöntem ise dijital radyografi yöntemleridir. Kliniğimizde bu yöntem teknoloji açıdan en üst düzeyde ve profesyonel olarak uygulanmaktadır.

Web Tasarım   sentez bilişim - web tasarım, web tasarım firması - www.sentezbilisim.com